GDP Global ekonomik kıyaslama konusunda sektöründe lider konumundadır. Bu bağlamda, altyapı geliştirme konusunda en iyi uygulamaları, ekonomik mıntıkaların (zones) pazarlanmasını, yatırım promosyon ajanslarının varlık temelini (asset base) ve bu faktörlerin performansı nasıl etkilediğini değerlendiriyoruz. GDP Global, SEZ (özel ekonomik mıntıkalar – special economic zones) adı altında bir veri tabanı (database) kurmuştur. Bu veri tabanını kurmak için detaylı bir çalışma yapılmış, ekonomik mıntıkalarla ilgili tüm kaynaklardan ve pazarlama çalışmalarından yararlanılınmıştır. Son 3 yılda, Asya, Orta doğu, Afrika ve Avrupa’da 30 ülkede 100 civarında SEZ, en iyi uygulama kıstasına göre değerlendirilmiş ve kıyaslanmıştır. Dolayısıyla bu bilgi birikimimizle, 2001 yılından beri müşterilerimize, danışmanlık ve iş geliştirme hizmetleriyle birlikte özel ekonomik mıntıkalar ve altyapılarının nasıl olması gerektiği konusunda da hizmet vermekteyiz. Aşağıda müşterilerimize verdiğimiz mıntıka geliştirme, finanse etme, kıyaslama ve pazarlama konularında verdiğimiz hizmetlerden bazı örnekler verilmiştir:

  • Birleşik Arap Emirlikleri, Lithuania, Fiji, Güney Afrika: Mıntıka geliştirme ve kıyaslama.
  • Bangladeş: Mıntıka geliştirme ve promosyonu.
  • Hindistan: Bir emlak şirketi için özel ekonomik bölge geliştirme ve kıyaslama.
  • Almanya’da Organize Sanayi Bölgesi için: yatırımcı beklentileri araştırması, mıntıka master planı çıkarılması, yeni teknoloji ile donatılmış mıntıka kıyaslaması ve pazarlama fizibilitesi.
  • Körfez Bölgesinde bir müşteri için: Orta Doğu ve Asya’da özel ekonomik mıntıka ve insan kaynakları araştırması.
  • Almanya’da teknoloji mıntıkası için: mıntıka geliştirme modelleri, teknoloji parkı ziyaretleri, uluslararası pazarlama stratejisi geliştirme, küresel kıyaslama ve iş ortağı arama.